مشاوره در امر بیمه کارگران

پرسش

با سلام ، اگر کارگری در زمان استخدام اعلام کند که به صلاحدید خود به بیمه تامین اجتماعی نیازی ندارد و در قبال آن مبلغی بابت اضافه بر حقوق خود بخواهد و این مساله را به صورت محضری ثبت نماید و اعلام کند تا زمانی که نظرش تغییر کرده ودرخواست کتبی مبنی بر نیاز به بیمه ارائه بدهد ، آیا از نظر قانونی قابل قبول هست ؟ و مشکلی برای کارفرما ایجاد نمیکند ؟


پـاسخ
یکم-قانون تامین اجتماعی به اصطلاح حقوقی یک قانون آمره است و توافق بر خلاف آن ممنوع است؛
دوم-درباره توافقاتی مانند عدم نیاز به پرداخت حق بیمه، گرچه موضوع انصراف کارگر یا بیمه شده در کارگاه می تواند حق و اختیار وی محسوب شود اما تکلیف کافرما بیمه نمودن کارگر است؛
سوم در هر صورت اگر سازمان تامین اجتماعی از این موضوع آگاه شود می تواند پیامدهایی همچون جریمه برای کارفرما داشته باشد

این پرسش توسط وکیل پایه یک دادگستری پاسخ داده شده است. با این حال به دلیل پیچیدگی مسایل حقوقی و عدم اطلاع ما از جزییات مساله شما این امکان وجود دارد که شیوه های مناسب دیگری نیز برای مواجه با مساله حقوقی شما وجود داشته باشد. بدیهی است که مرجع حقوقی ایران هیچ گونه مسوولیتی در مورد استفاده شما از این مشاوره بر عهده نمی گیرد. پیشنهاد ما همواره این است که در انجام امور حقوقی خود به صورت حضوری از متخصصین این رشته یاری بگیرید، شما می توانید برای یافتن وکیل، کارشناس رسمی و یا دفتر اسناد رسمی مناسب در سراسر کشور از لینک های زیر استفاده کنید.