شرایط قرار تامین کیفری برای اشخاص حقوقی

پرسش

سلام راجع به شرایط صدور قرار تامین کیفری برای اشخاص حقوقی میخواستم اطلاع پیدا کنم با تشکر


پـاسخ
در قانون آئین دادرسی کیفری شرایط صدور قرار تامین کیفری معین شده است:
تناسب قرار تامین با موضوع اتهام، شخصیت متهم از حیث این که سابقه دارد یا نه و جایگاه اجتماعی او، متناسب بودن قرار با زیان وارده یا خسارات احتمالی، امکان یا عدم امکان فرار متهم و در دسترس بودن متهم از آن جمله هستند.
در این میان قانون در تامین کیفری بین شخص حقیقی یا حقوقی تفاوت قائل نشده است اما چون ابلاغ اتهام، تحقیق و تفهیم اتهام و دریافت تامین از اشخاص حقیقی انجام می شود در این باره تنها با توجه به اصل قانونی بودن جرم و مجازات  و تفسیر مضیق قوانین کیفری تنها می توان تامین را با شرایط قانونی برای مدیر یا مدیران شخص حقوقی یا بالاترین مقام آن صادر کرد.

 

 

این پرسش توسط وکیل پایه یک دادگستری پاسخ داده شده است. با این حال به دلیل پیچیدگی مسایل حقوقی و عدم اطلاع ما از جزییات مساله شما این امکان وجود دارد که شیوه های مناسب دیگری نیز برای مواجه با مساله حقوقی شما وجود داشته باشد. بدیهی است که مرجع حقوقی ایران هیچ گونه مسوولیتی در مورد استفاده شما از این مشاوره بر عهده نمی گیرد. پیشنهاد ما همواره این است که در انجام امور حقوقی خود به صورت حضوری از متخصصین این رشته یاری بگیرید، شما می توانید برای یافتن وکیل، کارشناس رسمی و یا دفتر اسناد رسمی مناسب در سراسر کشور از لینک های زیر استفاده کنید.