آیا دختران مجرد می توانند گذرنامه بگیرند و یا مستقل زندگی کنند؟

پرسش

 لطفا در مورد حقوق قانونی دختران مجرد توضیح بدید. مثل گرفتن گذرنامه و مستقل زندگی کردن از خانواده و شرایطش. ممنونم


پـاسخ
۱- برابر قوانین ایران هر فرد (فارغ از جنسیت) بعد از تولد از همه حقوق شهروندی و مدنی برخوردار است. درباره دختران مجرد تنها استثنای محدودکننده تا پیش از سن رشد اجازه ازدواج دختر مجرد در صورت دوشیزه بودن با پدر یا جد پدری (در غیاب پدر) است که البته مشروط به منطق و دلیل قابل قبول است و اگر دختر مجرد، خواستگاری را دارای صلاحیت کافی برای همسری خویش بداند می تواند با مراجعه به دفترخدمات الکترونیک قضایی و ثبت دادخواست دریافت اذن ازدواج از دادگاه حقوقی خانواده، درخواست صدور رای قضایی و قانونی کند.
۲- برای دریافت گذرنامه هر ایرانی زیر 18 سال (دختر و پسر) نیاز به اجازه کتبی رسمی قیم یا ولی دارد ولی پس از آن نیازی به این اجازه نیست.
۳- زندگی مستقل زنان مجرد هم تابع اصل کلی ولایت پدر یا جد پدری در صورت صلاحدید و برای نگهداری و تربیت فرزند است و در صورت اثبات رشد فرزند دختر یا پسر نمی توان آن ها را از زندگی مستقل بازداشت و محروم کرد.

این پرسش توسط وکیل پایه یک دادگستری پاسخ داده شده است. با این حال به دلیل پیچیدگی مسایل حقوقی و عدم اطلاع ما از جزییات مساله شما این امکان وجود دارد که شیوه های مناسب دیگری نیز برای مواجه با مساله حقوقی شما وجود داشته باشد. بدیهی است که مرجع حقوقی ایران هیچ گونه مسوولیتی در مورد استفاده شما از این مشاوره بر عهده نمی گیرد. پیشنهاد ما همواره این است که در انجام امور حقوقی خود به صورت حضوری از متخصصین این رشته یاری بگیرید، شما می توانید برای یافتن وکیل، کارشناس رسمی و یا دفتر اسناد رسمی مناسب در سراسر کشور از لینک های زیر استفاده کنید.