آیا لازم است که قرارداد کار شرکت خصوصی به تایید وزارت کار برسد؟

پرسش

با سلام در خصوص قرارداد کار منعقده بین یک شرکت خصوص و پرسنل آن ، شرکت چگونه میتواند قرارداد خود را به تایید آن وزارت کار برساند تا هیچ حقی از شرکت و همچنین پرسنل آن ضایع نگردد. مراحل تایید و مرجع مربوطه جهت تایید قرارداد را لطفا ارائه بفرمایید. با تشکر


پـاسخ
هیچ قرارداد رسمی یا نمونه اجباری برای تنظیم و تدوین رابطه حقوقی کارگر و کارفرما و به عبارتی مشمولین قانون کار و قانون بیمه تامین اجتماعی در بخش خصوصی وجود ندارد. اما نمونه های قرارداد کار متفاوتی نزد وکلا، مشاوران حقوقی و وبسایت مرجع حقوقی ایران موجود است که می توانید همان را استفاده کنید.
یادآور می شوم که شما باید حداقل مبلغ تعیین شده برای حقوق هر کارگر در سال 1398 را با حق مسکن، حق اولاد، خواروبار به شیوه ای که در مصوبه شورای عالی کار پیش بینی شده است در قرارداد و پرداخت هایتان به کارگر و طرف کارتان درج کنید و علاوه بر آن تکلیف عیدی در پایان هر سال، سنوات سابقه کار و پاداش احتمالی و مرخصی و حقوق اضافه کار را پرداخت نمایید. مطالعه این مطلب آموزشی نیز ممکن است به شما کمک بیشتری کند.

 

 

این پرسش توسط وکیل پایه یک دادگستری پاسخ داده شده است. با این حال به دلیل پیچیدگی مسایل حقوقی و عدم اطلاع ما از جزییات مساله شما این امکان وجود دارد که شیوه های مناسب دیگری نیز برای مواجه با مساله حقوقی شما وجود داشته باشد. بدیهی است که مرجع حقوقی ایران هیچ گونه مسوولیتی در مورد استفاده شما از این مشاوره بر عهده نمی گیرد. پیشنهاد ما همواره این است که در انجام امور حقوقی خود به صورت حضوری از متخصصین این رشته یاری بگیرید، شما می توانید برای یافتن وکیل، کارشناس رسمی و یا دفتر اسناد رسمی مناسب در سراسر کشور از لینک های زیر استفاده کنید.