امانت گذاشتن سند آپارتمان برای گرفتن وام

پرسش

باسلام اینجانب قصد به امانت گذاشتن سند آپارتمان خود برای اخذ وام به یکی از دوستان دارم. متنی لازم دارم که سوء استفاده از سند نشود و طرف وام خود را پرداخت نماید و سند اینجانب از رهن بانک خارج شود. ممنون


پـاسخ

۱-شما باید نخست یک اقرارنامه که نمونه آن در وبسایت مرجع حقوقی ایران موجود است در دفتر اسناد رسمی میان خودتان تنظیم کنید. یعنی وام گیرنده اقرار کند که ملک متعلق به شماست و صرفا برای تسهیلات و تضمین دریافت وام به او واگذار شده یا در رهن قرار گرفته است. حتما بنویسید که معادل ارزش ملک و هر درصدی که کل سود وام و اصل آن است به شما بدهکار است و در صورت عدم پرداخت اقساط و ایجاد مشکل برای ملک موظف به جبران خسارت معادل قیمت روز ملک می باشد.

۲- همچنین ذکر کنید که  وام گیرنده همین ملک را که در رهن می گذارد هیچ حقی نسبت به اصل و منافع آن ندارد و شما هم بابت پول ملک بدهی به او ندارید

۳- اگر بتوانید تضمینی مانند اسناد تجاری از جمله چک یا سفته بدون تاریخ و بیش از ارزش ملک و وام از او بگیرید.

در هر صورت با توجه به عدم اطلاع ما از جزییات امور بهتر است در هنگام تنظیم اقرار نامه از مشورت و نظر سردفتر مربوطه نیز استفاده کنید.

این پرسش توسط وکیل پایه یک دادگستری پاسخ داده شده است. با این حال به دلیل پیچیدگی مسایل حقوقی و عدم اطلاع ما از جزییات مساله شما این امکان وجود دارد که شیوه های مناسب دیگری نیز برای مواجه با مساله حقوقی شما وجود داشته باشد. بدیهی است که مرجع حقوقی ایران هیچ گونه مسوولیتی در مورد استفاده شما از این مشاوره بر عهده نمی گیرد. پیشنهاد ما همواره این است که در انجام امور حقوقی خود به صورت حضوری از متخصصین این رشته یاری بگیرید، شما می توانید برای یافتن وکیل، کارشناس رسمی و یا دفتر اسناد رسمی مناسب در سراسر کشور از لینک های زیر استفاده کنید.