آیا خسارت در قرارداد همان وجه التزام است؟

پرسش

با سلام و عرض ادب 1_قید شدن واژه ی خسارت و مبلغ در قرارداد مشارکت و دیرکرد تحویل سازنده به مالک ؛این واژه ( خسارت ) در حکم وجه التزام است یا ضرر و زیان؟ 2- قید شدن واژه ی خسارت و مبلغ در این قرارداد، قابل وصول میباشد؟


پـاسخ

نخست این که تلقی خسارت به عنوان وجه التزام- به معنی جریمه مازاد بر انجام تعهد- و یا به عنوان ضرر و زیان جایگزین عدم انجام تعهد بستگی به مفاد قرارداد و اراده طرفین دارد؛ دوم این که امروز در بیشتر قراردادها خسارت را علاوه بر انجام تعهد اصلی و در کنار آن برای زیان دیده با حسن نیت پیش بینی می کنند؛ سوم چنانچه امکان دریافت خسارت با هر تفسیری پیش بینی شده باشد، باید کسی که ادعای ورود خسارت به خود را از سوی ناقض قرارداد و متخلق از تعهدات قراردادی دارد، آن را ثابت کند و به طور قطعی می تواند آن را بخواهد.

این پرسش توسط وکیل پایه یک دادگستری پاسخ داده شده است. با این حال به دلیل پیچیدگی مسایل حقوقی و عدم اطلاع ما از جزییات مساله شما این امکان وجود دارد که شیوه های مناسب دیگری نیز برای مواجه با مساله حقوقی شما وجود داشته باشد. بدیهی است که مرجع حقوقی ایران هیچ گونه مسوولیتی در مورد استفاده شما از این مشاوره بر عهده نمی گیرد. پیشنهاد ما همواره این است که در انجام امور حقوقی خود به صورت حضوری از متخصصین این رشته یاری بگیرید، شما می توانید برای یافتن وکیل، کارشناس رسمی و یا دفتر اسناد رسمی مناسب در سراسر کشور از لینک های زیر استفاده کنید.