چگونگی فسخ معامله آپارتمان و ابطال سند رسمی و انتقال مجدد سند به فروشنده

پرسش

باسلام واحترام:خواسته خواهان(اینجانب)فسخ قردادمعامله آپارتمان اینجانب بدلیل عدم انجام به تعهدات مطروحه ازسوی خواندگان بوده است..دردادگاه بدوی حکم بر تایید فسخ معامله واسترداد آپارتمان در حق خواهان صادر شد.ودردادگاه تجدیدنظر نیزحکم تاییدقطعی گردید..واجراییه درباب استردادآپارتمان صادر شد وابلاغ گردیدوتوسط واحد اجرای احکام مدنی اجراشد...حال میخواهم بدانم باتوجه به اینک حکم بر فسخ معامه صادر شده وباتوجه به اینکه فسخ یعنی برگشتن هرچیز به حالت قبل ازمعامه مگر نبایدبااعلام رای مبنی برفسخ معامله درصدور اجراییه سند رسمی آپارتمان خواهان نیز به اینجانب انتقال یابد؟درهمین مرحله ونه باالزام یا ابطال سند رسمی .؟لطفا راهنمایی بفرمایید .باتشکر...


پـاسخ

برخی قضات در این باره باور به ثبت دادخواست ابطال سند رسمی جداگانه یا‌ همزمان با دعوی اصلی دارند. اما اگر در دادنامه یا اجراییه قاضی به اداره ثبت اسناد و‌املاک ‌مراتب ابطال تغییرات پیشین ‌و صدور سند ‌جدید را ابلاغ کند، خواسته شما بدون دادن دادخواست جداگانه یا جدید براورده‌می شود. 

این پرسش توسط وکیل پایه یک دادگستری پاسخ داده شده است. با این حال به دلیل پیچیدگی مسایل حقوقی و عدم اطلاع ما از جزییات مساله شما این امکان وجود دارد که شیوه های مناسب دیگری نیز برای مواجه با مساله حقوقی شما وجود داشته باشد. بدیهی است که مرجع حقوقی ایران هیچ گونه مسوولیتی در مورد استفاده شما از این مشاوره بر عهده نمی گیرد. پیشنهاد ما همواره این است که در انجام امور حقوقی خود به صورت حضوری از متخصصین این رشته یاری بگیرید، شما می توانید برای یافتن وکیل، کارشناس رسمی و یا دفتر اسناد رسمی مناسب در سراسر کشور از لینک های زیر استفاده کنید.